Pagina de start a forumului www.phantoms.ro
HomeRegulamentContactUltimele discutiiTopLink ExchangeTagsLinksFAQMembriGrupuriInregistrareAutentificare

Drivere Windows XP, pentru laptop DELL Inspiron 1545

Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.phantoms.ro -> Software » Drivere Subiectul anterior
Subiectul urmator
Autor Trimite si altora acest subiect  »                                                        Bookmark and Share   
Dan
Administrator
Administrator

Data inscrierii: 11/Aug/2007

Trackback Drivere Windows XP, pentru laptop DELL Inspiron 1545 (Mie Aug 19, 2009 8:00 am) Raspunde cu citat (quote)

Tocmai a venit un prieten din Anglia, cu un laptop DELL Inspiron 1545 cumparat de acolo din magazin, si m-a rugat sa-i fac downgrade de la Windows VISTA la Windows XP. Tin sa spun ca Windowsul VISTA mergea execrabil pe laptop, in ciuda faptului ca laptopul are procesor Core 2 Duo la 2000 MHz, si 4 Gb memorie RAM.

Problema la laptopurile noi care se vand acuma pe piata este exact asta. Majoritatea vin cu Windows VISTA, care consuma exagerat de multa memorie. M-am uitat putin peste memoria consumata de pe acest laptop, cu Windows VISTA: 1.4 GIGA !!!

O alta problema este ca, la foarte putine laptopuri mai gasesti drivere pentru Windows XP. Pe siteul producatorului, am cautat, si ... pauza ... Driverele de XP prezentate acolo erau cu .application , nu erau .exe

Pana si driverele pe site sunt greu de gasit, adica, nu sunt puse "la indemana" cum ar fi normal si logic sa fie ...

Acestea sunt driverele de pe siteul producatoruluii: CLICK AICI !

Dupa indelungi cautari, am gasit si drivere pentru Windows XP, asa ca am sa le postez aici pentru cei care se vor lovi de aceasta problema la laptopul DELL Inspiron 1545. Dupa ce descarcati driverele, este indicat sa le instalati in ordonea in care sunt prezentate aici ...

Download Dell Inspiron 1545 Intel AHCI Sata Controller Driver For Win XP

Description: Intel AHCI Sata Controller Storage Manager Driver For Windows XP
Version:
Download: Intel AHCI Sata Controller Driver For Win XP

Download Dell Inspiron 1545 Intel Chipset Utility For Win XP

Description: Intel GM45 Mobile Chipset Utility for Windows XP
Version:
Download: Intel Chipset Utility For Win XP

Download Dell Inspiron 1545 Intel GM45 Video Driver For Win XP

Description: Intel GM45 Graphics Display VGA Driver For Windows XP
Version:
Download: Intel GM45 Video Driver For Win XP

Download Dell Inspiron 1545 Sigmatel Audio Driver For Win XP

Description: SigmaTel IDT 92HD71B HD Audio Driver for Windows XP
Version:
Download: Sigmatel Audio Driver For Win XP

Download Dell Inspiron 1545 Touchpad Synaptics Driver For Win XP

Description: Touchpad Synaptics Driver For Windows XP
Version:
Download: Touchpad Synaptics Driver For Win XP

Download Dell Inspiron 1545 Ethernet Lan Card Driver For Win XP

Description: Marvell 88E80XX 10/100 Ethernet Controller Lan Card Driver For Windows XP
Version:
Download: Ethernet Lan Card Driver For Win XP

Download Dell Inspiron 1545 Bluetooth Driver For Win XP

Description: Bluetooth 965 Module Driver for Windows XP
Version:
Download: Bluetooth Driver For Win XP

Download Dell Inspiron 1545 Intel Wifi Link 5000 WLAN Driver For Win XP

Description: Intel(R) WiFi Link 5000 Series WLAN Half-Mini Card Driver For Windows XP
Version:
Download: Wifi Link 5000 WLAN Driver For Win XP

Download Dell Inspiron 1545 Dell Wireless 1397 1510 Driver For Win XP

Description: Dell Wireless-1397-1510-Half-MiniCard Driver For Windows XP
Version:
Download: Wireless 1397 1510 Driver For Win XP

Download Dell Inspiron 1545 Dell Wireless 1515 Atheros Driver For Win XP

Description: Dell Wireless 1515 (11agn) WLAN half mini Card (Atheros) Driver For Windows XP
Version:
Download:

Wireless 1515 Atheros Driver For Win XP.Part1
Wireless 1515 Atheros Driver For Win XP.Part2

Download Dell Inspiron 1545 Card Reader Driver For Win XP

Description: Realtek RTS5158E Card Reader Driver for XP
Version:
Download: Card Reader Driver For Win XP

Wireless Driver Instructions By Craig (Extract the file by executing it, Go to Device manager, Right Click your Wireless Device and Update Driver, Select No at this time to search for internet updates, Press Next, Select Install from a Specific Location (advanced) and press next, Click Don’t search. I will choose the driver to install, and press Next, Click Have Disk and the Browse, Locate Driver folder R174291 (normally in C\Dell\Drivers), then go to Drivers and click bcmwl5 and press Open, Press Ok and install the Dell Wireless 1395 WLAN Mini-Card Driver by pressing Next, Then Finish and Reboot your system)

Sper sa va fie de folos ...

Ultima modificare efectuata Dan la Dum Mai 29, 2011 7:15 pm, modificat de 2 ori in total
Trackback Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger                                                           Bookmark and Share   
AdBot
Robotelul cu reclame

Ce este AdBot ?

Viziteaza blogul lui Dan

Adauga si reclama ta, aici !

joyceanblue
Incepator
Incepator

Data inscrierii: 26/Mai/2011

Trackback (Joi Mai 26, 2011 2:57 pm) Raspunde cu citat (quote)
buna, este un trhead tare vechi asta, dar poate am noroc cu o info. incerc un downgrade de la win 7 la win xp pe inspiron 1545, si nu reusesc. imi da o eroare tembela putin spus. cei de la microsoft au zis ca nu stiu sa ma ajute, si mai bine vorbesc cu dell. of course, dell nu recomanda xp pe modelul asta si nu ma pot ajuta.
eroarea pe care mi-o da este: win 7 este mai nou decat win xp, prin urmare nu am posibilitatea sa ma intorc la xp.
destul de greu mi-a fost si mie in 2009 sa gasesc driverele pentru modelul asta, dar odata instalate toate, a mers bine. win 7 nu imi convine datorita aplicatiilor pe care le folosesc. ai idee de ce ar fi totusi imposibil de reinstalat o versiune mai veche de win pe inspiron?defapt cum ar fi posibil sa revin la winxp m-ar ajuta si mai mult.
Trackback Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat                                                           Bookmark and Share   
Dan
Administrator
Administrator

Trackback (Joi Mai 26, 2011 5:57 pm) Raspunde cu citat (quote)
Vad ca nu mai pot fi descarcate driverele, au "expirat". In mod sigur le am in calculator si le voi pune din nou la download dupa ce ajung acasa (sper sa nu uit - daca uit, lasa un reply aici). Eu am instalat Windows XP cu aceste drivere, pe un laptop DELL Inspiron 1545 si m-am batut si eu atunci de problema driverelor, foarte greu le-am gasit, acesta a fost si motivul pentru care le-am pus aici la download.
Trackback Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger                                                           Bookmark and Share   
joyceanblue
Incepator
Incepator

Trackback (Vin Mai 27, 2011 2:04 pm) Raspunde cu citat (quote)
buna, ti-am scris un mesaj aseara dar cred ca nu l-am publicat. ai vreo idee noua, fiindca inca nu ma dau batuta. eu postasem pe softpedia de unde puteau fi dloadate driverele, se pare insa ca nu functioneaza acum...de ce nu pot intelege. cei de la microsoft spun ca doar dell imi poate indica driverele sata bune. dell spune ca nu recomanda xp pe modelul asta...tipul de la microsoft s-a dat batut, spunandu-mi ca mai bine caut un soft from wherever si sa introduc cheia mea de activare. nu-i bai ca imi pun eu driverele pe un cd si ilfac bootable, dar de unde drivere ok nu stiu.
Trackback Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat                                                           Bookmark and Share   
joyceanblue
Incepator
Incepator

Trackback (Vin Mai 27, 2011 2:20 pm) Raspunde cu citat (quote)
pentru cei care mai vor sa incerce, if ever needed:
http://www.laptops-drivers.com/dell-laptop/how-to-install-windows-xp-on-dell-inspiron-1525-or-downgrading-vista.html
pas cu pas.

astept totusi si raspunsul tau, daca nu-i dau de cap asa. acum ma apuc de treaba.
Dan
Administrator
Administrator

Trackback (Dum Mai 29, 2011 7:17 pm) Raspunde cu citat (quote)
Am incarcat toate driverele pentru Windows XP si am modificat link-urile de download din primul post. Acum, pot fi descarcate de acolo ... Cu aceste drivere, eu am reusit sa instalez Windows XP pe un laptop Dell Inspiron 1545 si a fost ok ...
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:    
Adauga si tu un mesaj.    Pagina de start a forumului www.phantoms.ro -> Software » Drivere Ora este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la: 
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Up

Partener RO2.ro / Promovat de Blogul lui Dan