Pagina de start a forumului www.phantoms.ro
HomeRegulamentContactUltimele discutiiTopLink ExchangeTagsLinksFAQMembriGrupuriInregistrareAutentificare

Configuratie sistem desktop, cu Intel E8400 Core 2 Duo

Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.phantoms.ro -> Hardware » Sisteme desktop Subiectul anterior
Subiectul urmator
Configuratie sistem desktop, cu Intel E8400 Core 2 Duo
Autor Trimite si altora acest subiect  »                                                        Bookmark and Share   
Dan
Administrator
Administrator

Data inscrierii: 11/Aug/2007

Trackback Configuratie sistem desktop, cu Intel E8400 Core 2 Duo (Sam Ian 24, 2009 1:40 am) Raspunde cu citat (quote)
Deci, cum spuneam si in threadul de la placi de baza, incep eu prin a posta ultima achizitie in materie de sistem desktop pt acasa:

Placa de baza: Asrock P45XE / FSB 2000 / SATA2, eSATA / 3 radiatoare

Procesor: Intel Core 2 Duo E8400, 3000 MHz, 6 Mb L2 Cache, tehnologie pe 45 nm

Placa video: HIS - HD4850, memorie: 512 MB GDDR3 / 256 biti, Core Clock: 625 MHz, Memory Clock: 1986 MHz, interface: PCI Express x16

Placa de sunet: CREATIVE Audigy2 ZS (SB0350)

Hard-Disk:
1 x Samsung HD 103 UJ de 1 TB (1000 Gb), 32 MB Buffer, Perpendicular Recording, 3 platane.
2 x Samsung HD 103 SJ de 1 TB (1000 Gb), 32 MB Buffer, Perpendicular Recording, 2 platane.
Spatiu total = 3 TB (3000 de giga)

Sursa: Cooler Master Real Power M520, Putere continua: 520W , Peak: 600W | ATX V2.3, EPS 12V V2.91, 3x rail 19A/19A/19A | eficienta >80%, PFC activ | protectii OVP/OCP/OTP/OLP/SCP/Full Protection | M/B 24 Pin x1, CPU 4 Pin x1, CPU 8 Pin x1, PCI-E 8 Pin x1, PCI-E 6 Pin x2, 4 Pin Peripheral x10, SATA x6, 4 Pin Floppy x2 | 120x120x25, control inteligent al turatiei, Garantie: 5 ani

Unitate optica: PIONEER DVD-RW DVR-216, SATA, Dual Layer

Floppy: una bucata floppy naspa ...

Carcasa: una bucata carcasa naspa ... laughing

Sistemul se misca de rupe tongue ... Va recomand din toata inima aceasta configuratie. Componentele sunt alese cu mare grija, dupa cel mai bun raport calitate/pret !!! Daca o sa cautati review-uri pe net despre fiecare componenta in parte, in special pe forumurile "de afara", o sa vedeti cam ce inseamna aceste componente.

Placa de baza Asrock P45XE:

1. LGA 775 for Intel® Core™ 2 Extreme / Core™ 2 Quad / Core™ 2 Duo / Pentium® Dual Core / Celeron® Dual Core / Celeron®, Supporting Penryn Quad Core Yorkfield and Dual Core Wolfdale processors
2. ASRock DuraCap (2.5 x longer life time), 100% Japan-made high-quality Conductive Polymer Capacitors
3. Intel® P45 + ICH10 Chipsets
4. Compatible with FSB 2000/1600/1333/1066/800 MHz CPUs
5. Supports Dual Channel DDR2 1200/1066/800/667, 4 x DIMM slots, Max. capacity up to 16GB

* Supports ATI™ CrossFire™
* 2 x PCI Express 2.0 x16 slots (green @ x16 mode, blue @ x8 mode)
* 6 x SATAII 3.0 Gb/s connectors, support NCQ, AHCI and Hot Plug functions
* 2 x eSATAII 3.0 Gb/s connectors
* PCIE Gigabit LAN 10/100/1000 Mb/s
* 7.1 CH Windows® Vista™ Premium Level HD Audio (ALC888 Audio Codec)
* 1 x WiFi/USB header
* Supports ASRock Instant Boot
* Supports Smart BIOS, ASRock OC Tuner, Intelligent Energy Saver, Extra ESD Protection
* Supports I. O. T. (Intelligent Overclocking Technology)
* Windows® Vista™ Premium 2008 Logo Ready
* ASRock SPDIF I/O Plus: 1 x Coaxial SPDIF Out Port, 1 x Optical SPDIF Out Port, 2 x eSATAII ports, 1 x RJ-45 LAN Port with LED, 6 x USB 2.0 Ports

Procesor Intel Core 2 Duo E8400, 3000 MHz, 6 Mb L2 Cache, tehnologie pe 45 nm

Ultima modificare efectuata Dan la Mar Feb 16, 2010 10:29 am, modificat de 8 ori in total
Trackback Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger                                                           Bookmark and Share   
AdBot
Robotelul cu reclame

Ce este AdBot ?

PHANTOM's Free Games

Adauga si reclama ta, aici !

ShooT
Membru ***
Membru ***

Data inscrierii: 28/Aug/2007

Trackback Calculatorul Meu (Sam Ian 24, 2009 11:50 am) Raspunde cu citat (quote)
Am un 486 ;)
El e cam asa: 66 mhz, 16 mb ram, 600 mb hdd, 2x floopy: 1x 1.44' shi 1x floopy cu dischete mari, uit cati ' au, 1 mb video (ruleaza mario, prost ce-i drept) da is mulumit
Trackback Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat                                                           Bookmark and Share   
Dan
Administrator
Administrator

Trackback (Sam Ian 24, 2009 12:19 pm) Raspunde cu citat (quote)
ShooT, glumesti ? laughing
Trackback Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger                                                           Bookmark and Share   
whos*your**daddy
Membru **
Membru **

Data inscrierii: 25/Dec/2007

Trackback (Sam Ian 24, 2009 12:25 pm) Raspunde cu citat (quote)
Dupa cum am mai spus,frumos sistem!Ceva teste?big grin
Trackback Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat                                                           Bookmark and Share   
Dan
Administrator
Administrator

Trackback (Sam Ian 24, 2009 12:28 pm) Raspunde cu citat (quote)
Inca nu i-am facut teste "serioase" ... Am dus doar procesorul pana in 3,6 Gb, insa fara sa maresc tensiunile deloc, ba mai mult, aveam si functia de "Power Saving" de pe placa de baza, activa ... Nici nu "cracneste" la 3.6 Gb. Am auzit ca sunt multi care si-au overclockat acest procesor pana in 4 Gb straight face ...
whos*your**daddy
Membru **
Membru **

Data inscrierii: 25/Dec/2007

Trackback (Sam Ian 24, 2009 1:29 pm) Raspunde cu citat (quote)
Mare grija la temperaturi!Daca vrei sa faci OC serios cumpara un cooler pe procesor,daca ai unnul stock,si poti face OC linistit!Il poti duce chiar si pana la 4.0GHZ,avand in vedere ca placa de baza sporta pana la 2000fsb,dar trebuie un cooler serios ;).Daca nu ai marit voltajul atunci inseamna ca iti este pus pe "auto"adica procesorul isi ia atat curent cat ii trebuie lui
Dan
Administrator
Administrator

Trackback (Lun Ian 26, 2009 10:47 pm) Raspunde cu citat (quote)
Un rezultat foarte bun pe care l-am obtinut intr-un benchmark de everest, respectiv "CPU PhotoWorkxx":

smug

KaDaVrU
Membru **
Membru **

Data inscrierii: 30/Mar/2008

Trackback (Vin Ian 30, 2009 11:18 am) Raspunde cu citat (quote)
ma gandesc sami iau si eu asa cv dar mai incolo poate a scadea euro .... big grin
Dan
Administrator
Administrator

Trackback (Dum Mar 08, 2009 10:02 pm) Raspunde cu citat (quote)
Tocmai mi-am mai "trantit" un hard-disk de 1 tera devil ... Tot Samsung din ala .. Acuma am 3 TB pe calculator devil ...
3 TB = 3000 de Giga smug

Ultima modificare efectuata Dan la Mar Feb 16, 2010 9:27 am, modificat de 2 ori in total
Lej
Membru ****
Membru ****

Data inscrierii: 13/Aug/2007

Trackback (Lun Mar 09, 2009 9:20 am) Raspunde cu citat (quote)
Dan a scris:
Tocmai mi-am mai "trantit" un hard-disk de 1 tera devil ... Tot Samsung din ala .. Acuma am 3 TB pe calculator devil ...
3 TB = 3000 de Giga smug

Nu se laudă, să știti! tongue

Eu nu îmi pun configurația, că se sperie cei de la NASA rolling on the floor
Trackback Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger                                                           Bookmark and Share   
CALINUSH
Moderator
Moderator

Data inscrierii: 29/Aug/2007

Trackback Oricum yo am casti " NASA " (Lun Mar 09, 2009 7:04 pm) Raspunde cu citat (quote)
Asa i-a sa videm ce configuratie ai devil
Trackback Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger                                                           Bookmark and Share   
Poker Face
Membru **
Membru **

Data inscrierii: 16/Apr/2009

Trackback (Mar Oct 13, 2009 8:38 am) Raspunde cu citat (quote)
scuze pentru ca deschid din nou acest topic dar Dane , am un calc destul de bun insa placa video lasa de dorit (am un GeForce 7300Gt 256 mb)si as dori sa stiu ce mi-ai recomanda sau mai bine zis ce mi-ati recomanda ?as dori o placa video pana in 400 roni sa fie calumea(ma refer Megabiti si la biti).multumesc si scuze inca o data
Dan
Administrator
Administrator

Trackback (Mar Oct 13, 2009 11:39 am) Raspunde cu citat (quote)
Cumpara-ti o placa cum am eu:

HIS - HD4850, memorie: 512 MB GDDR3 / 256 biti, Core Clock: 625 MHz, Memory Clock: 1986 MHz, interface: PCI Express x16

Cand am cumparat-o eu a fost vreo 7 sau 8 milioane (lei vechi), acuma insa pe criza asta, in mod sigur o gasesti cu vreo 4 mil, 4 mil si ceva. E foarte tare placa (la banii astia) ...

Du-te la magazinul No.1 IT (Number One IT), pe bulevardul Bucuresti, mai sus putin de EUROHOTEL, la parterul blocului turn imediat dupa EUROHOTEL este magazinul No.1 IT.
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:    
Adauga si tu un mesaj.    Pagina de start a forumului www.phantoms.ro -> Hardware » Sisteme desktop Ora este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la: 
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Up

Partener RO2.ro / Promovat de Blogul lui Dan